top of page

Bilgisayarlı Görü için Görüntü Etiketleme

Güncelleme tarihi: 12 Oca

Görüntü etiketleme, bilgisayarlı görü (Computer Vision) modellerinin geliştirilmesinde çok önemli bir adımdır. Görüntü etiketleme, görüntülerin bilgisayarlı görü algoritmaları tarafından daha kolay anlaşılmasını sağlamak için bir görüntüye ilgili bilgilerin eklenmesidir. Etiketleme aşamasında sınırlayıcı kutular ve hatta görüntüdeki farklı nesnelerin ayrıntılı segmentasyonları yer alabilir.


Görüntüye etiket eklemenin çeşitli yolları vardır, en yaygın yöntem ise insan tarafından elle yapılan etiketlemedir. Etiket eklemeye yardımcı olmak için makine öğrenimi algoritmalarını kullanan yarı otomatik araçlar için bilgisayarlı görü modellerini kullanan tam otomatik araçlar da vardır.


Elle Etiketleme


Elle etiketleme, görüntüye açıklama eklemenin en geleneksel yöntemidir. İnsanlar, nesnelerin etrafına sınırlayıcı kutular çizerek ve bunlara etiketler uygulayarak görüntüleri elle etiketleyebilirler. Bu yöntem en doğru ve güvenilir yöntem olarak kabul edilir ancak zaman alıcı ve maliyetli olabilir.


Yarı Otomatik Görüntü Etiketleme


Bu yöntem, etiketleme konusunda yardımcı olması için makine öğrenimi algoritmalarını kullanır. Bu araçlar, etiketler ve sınırlayıcı kutular için öneriler sunarak açıklama sürecini hızlandırabilirler. Etiketlenen veriler daha sonra insanlar tarafından gözden geçirilip düzeltilebilirler. Bu yöntem elle etiketlemeden daha hızlı ve daha verimlidir, fakat doğruluğu sağlamak için yine de insan gözetimi gerektirir.


Tam Otomatik Görüntü Etiketleme

Bu yöntem, ek etiketler oluşturmak için bilgisayarlı görü modellerini kullanır. Bu modeller, etiketli görüntülerden oluşan büyük bir veri kümesi üzerinde eğitilir ve yeni görüntüler için otomatik olarak etiketler ve sınırlayıcı kutular oluşturabilirler. Bu yöntem elle etiketlemeden daha hızlı ve daha verimli olsa da, o kadar doğru olmayabilir ve modelleri eğitmek için büyük miktarda etiketli veri gerektirir.


Görüntü etiketlemenin önemli bir yönü de etiketlerin kalitesidir. Kötü etiketlenmiş görüntüler bilgisayarlı görü modellerinin düşük performans göstermesine neden olabilirler ve bu nedenle etiketlerin doğru ve tutarlı olmasını sağlamak önemlidir. Bu denetim, aynı görüntünün birden fazla kişi tarafından etiketlenmesi ve sonuçların karşılaştırılması gibi kalite kontrol önlemleri kullanılarak gerçekleştirilebilir. Ayrıca, bir veri kümesi genelinde etiketlerin tutarlılığını sağlamak için önceden tanımlanmış bir ontoloji ya da önceden tanımlanmış etiketler kümesi kullanmak iyi bir uygulamadır.


Görüntü Etiketleme Sürecinin Ölçeklenebilirliği


Bilgisayarlı görü modellerini eğitmek için mevcut veri miktarı artmayı sürdürdükçe, büyük miktarda veriyi verimli bir biçimde etiketleyebilmek giderek daha önemli duruma gelmektedir. Bu süreç, aktif öğrenme ve aynı anda birden fazla görüntüyü işleme yeteneği gibi daha hızlı etiketleme yapılmasına olanak tanıyan araç ve tekniklerin kullanılmasıyla başarılabilir. Ek olarak, dağıtılmış etiketleme ya da bir ekip ile etiketleme de etiketleme sürecinin ölçeklendirilmesine yardımcı olur.


Sonuç olarak, görüntü etiketleme bilgisayarlı görü modellerinin geliştirilmesinde önemli bir adımdır. Bir görüntüye ilgili bilgileri sağlayarak görüntü etiketleme, bilgisayarlı görü algoritmalarının görüntüyü daha iyi anlamasını ve görüntü hakkında tahminler yapmasını sağlar. Ek etiketlerin kalitesi, ölçeklenebilirlik ve kalite kontrol önlemlerinin uygulanması, etiketli verilerin bilgisayarlı görü modellerini eğitebilmeleri amacıyla doğru ve yararlı olmalarını sağlamakta önemli noktalardır. Yapay zeka ve bilgisayarlı görü modellerine yönelik artan taleple birlikte, görüntü etiketleme alanı gelişmeyi ve iyileşmeyi sürdürecek ve büyük gelişmeler veri kümelerini etiketlemeyi daha kolay ve daha verimli duruma getirecektir.


284 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page