top of page

AVM’lerde Görüntü İşleme Nasıl Kullanılır?

Güncelleme tarihi: 26 Tem

Kişi Sayma / Mağaza Yoğunluk Haritası - Vandalizm Tanıma - Kalabalık Tanıma Günümüzün popüler konularından olan Derin öğrenme, son birkaç yılda teknolojinin çeşitli alanlarında etkili kullanılmaya başlandı. Bununla bağlantılı olarak en çok ilgi çeken konulardan biri, bilgisayar görüşü olarak türkçe adlandırılan Computer Vision.


Computer Vision, Bilgisayar görüşü (CV), görsel verileri işlemek, analiz etmek ve yorumlamak için dijital sistemler oluşturmaya ve kullanmaya odaklanır. Yapay Zeka (AI) ‘ın alt kategorisidir. Computer Vision’daki amaç, bilgisayarların ya da cihazların dijital bir görüntüdeki bir nesneyi veya kişiyi doğru bir şekilde tanımlamasını sağlamaktır.


Computer Vision, elde ettiği görsel verileri piksel düzeyinde işlemek için evrişimli sinir ağlarını (CNNs) kullanır. İşlediği piksellerin diğerleriyle nasıl ilişkili olduğunu anlamak için derin öğrenme - tekrarlayan sinir ağlarını (RNNs) kullanır.


Günümüzde computer vision teknolojisi öyle bir hale geldi ki hemen hemen her sektörde farklı amaçlarla kullanılmaya başlandı. Kullanım amacı doğrultusunda computer vision teknolojisi alışveriş merkezlerinde de sıkça kullanılır oldu.


Alışveriş merkezleri insanların sık tercih ettiği yerlerden olduğundan, gelişmiş veri analitiği ve AVM’leri görüntü işleme kullanım alanıyla verimli ve güvenli bir şekilde yönetme konusunda destek sağlayabilir. AVM’lerde kullanımına örnek vermek gerekirse; computer vision ile kişi sayarak doğru veriler elde edebilir avm’lerdeki yoğunluk haritasını çıkarabilirsiniz. Yapılacak reklam ve tanıtım noktalarını tespit edebilirsiniz. Ayrıca pandemi döneminde sınırlandırılan ziyaretçi sayısı gibi verilere ulaşabilirsiniz. Bunun dışında alışveriş merkezinin farklı bölümlerinde müşteri kalma süresinin bilinmesi kat planlamasına yardımcı olur.


Müşterilerim rutin olarak olarak gezdikleri noktaları belirleyebilir, müşterinin yoğun noktalarda bekleme süresinin istenmeyen şekilde uzamasını kontrol edebilirsiniz. Özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde kalabalık oluşumunu konusunda iyileştirmeler yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak AVM’lerdeki computer vision kullanım örneklerine vandalizm tanımayı verebiliriz. Güvenlik açısından oldukça avantaj yaratan bir sistem ile tehlikeleri öncesinde farkına, varıp kuyruk oluşumu, güvenlik kamerası görüntüleri kullanılarak analiz edilebilir ve güvenlik birimleriniz ile hızlı aksiyon alabilirsiniz. Ayrıca müşterilerin şüpheli davranışlarını izleyebilirsiniz.


Dataguess Counter, Obje Tanıma, Sınıflandırma ve Sayma ile AVM’de gerekli önlemleri alabilirsiniz. Dataguess Counter’ın özelliklerinden olan Obje Tanıma, Sınıflandırma ve Sayma Computer Vision'ın en temel işlevleri arasındadır. Dataguess Counter ile sınıflandırma yaparak karmaşık kararları doğru, hızlı ve tutarlı bir şekilde elde edebilirsiniz. Detaylı bilgi için satış ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page