top of page

Savunma Sanayinde Computer Vision

Güncelleme tarihi: 26 Tem

Teknolojinin gelişmesiyle beraber günümüz savunma sanayinde computer vision yöntemleri özellikle otonom silahlarda ve insansız hava araçlarında kullanılmaktadır. Günümüzde bu tarz otonom hedef takip ve hedef tanıma gibi özellikler ordulara, askerlere kısacası savunma sanayine büyük avantaj sağlamaktadır. Savunma sanayi ile ilgili projelerin bilgilerine ulaşmak ya da araştırmak zor olsa da computer vision alanında yapılan araştırmalar ile hedef takip ve tanımlamada YOLO gibi CNN algoritmasını kullanan kütüphanelerle bu tanımlamaların yapıldığının görebilmekteyiz.


HaarCascade, YOLO’dan farklı bir nesne tanıma algoritmasıdır ve YOLO’ya göre güvenilirlik ve doğruluk oranı çok düşüktür daha düşüktür. ikinci bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Bu yüzden birçok projede sadece nesneleri yakalamak için kullanılmaktadır. Yakalanan nesneyi tanımlamak için ise pek güvenilir olmadığı görülmektedir. Bunun sebebi, YOLO ve benzeri CNN yapılı kütüphanelerde kullanılan algoritmanın karmaşık olmasıdır. Karmaşık yapıda olan bu algoritmalar yüksek bir doğruluk oranı sunmaktadır. Ayrıca bu algoritmalar kullanılacak cihazlarda yüksek bir GPU performansı beklemektedir. Bu sebeple iki algoritmada kullanılacak alana göre değişik avantajlar sunmaktadır. Ayrıca savunma sanayi projelerinde bulunması gereken en önemli faktörlerden biride yüksek bir güvenilirlik oranıdır. Bu nedenler savunma sanayisinde computer vision alanında kullanılan algoritmaların çoğunlukla CNN altyapılı algoritmalar olduğu bilinmektedir.


Savunma Sanayisinde Computer Vision Kullanım Alanı Örnekleri:


Savunma Sanayinde kullanılan algoritmaların kullanıldığı askeri operasyonlara katkılarından bahsedecek olursak; ABD merkezli yapay zekâ ve robotik şirketi Boston Dynamics’in robotu Spot, yakın zamanda Fransız özel harekât timi ile beraber bir operasyona katıldı ve operasyondaki birçok görevi başarılı bir şekilde yerine getirdi. Gerçekleşen operasyonda Saint-Cyr Harp Akademisi’nin beş farklı robotu daha test sürecini tamamladı.


Yapay zekâya sahip bu özel robotlar, ilerleme, durma gibi bulundukları ortamdan birçok çıkarım yapar, bu çıkarımları yaparken de büyük oranda computer vision tekniklerini kullanmaktadır. Computer vision'nın savunma sanayinde kullanıldığı bir diğer alan ise F16 ve İnsansız Hava Araçlarıdır. Hedef takibi, durum-hava analizi ve pist yakalama için yapay zekâ algori. Örnek vermek gerekirse insansız hava araçlarının üzerinde bulunan yükseklik sensörü, hava durumu sensörleri ve GPS, yağmur ve fırtına bulutları düşük görüş mesafelerine neden olan durumlarda doğru sonuçlar vermemektedir. Ayrıca ani sinyal kopması ve bağlantı kesilmesi gibi durumlarda insansız hava araçlarının bulundukları konuma göre kendi kararlarını vererek görevlerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu gibi durumlarda kullanılan algoritmalar, kendi karar yapılarını kullanan sensörler ve Real Time kameralardan alınan görüntüler computer vision tekniklerini kullanarak ve birçok değişkeni hesaplayarak doğru bir karar yapısı oluşturmaktadır. Computer vision sadece ana konu olarak değil, kullanılan sensörlerin güvenilirlik oranlarını hesaplamak için destekleyici bir yazılım olarak da kullanılabilmektedir.14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page